ABSI (A Body Shape Index) – Index tvaru těla

Asi všichni dobře znáte index BMI, který vyjadřuje poměr váhy a výšky lidského těla. Tento index poměrně dobře slouží k určení stupně obezity či podvýživy.Nicméně je známo, že pokud se vypočítá. u nadměrně osvalených jedinců, kteří mají vysokou váhu, ale jsou nižšího vzrůstu, vyjde nám, že mají nadváhu, nebo že jsou dokonce obézní. Což samozřejmě není pravda. Zkrátka nám známé BMI má své mouchy. Výživoví poradci tedy porovnávají další parametry, jako je například poměr boků a pasu a nebo procento tělesného tuku.

Skutečný problém s BMI je v tom, že nezohledňuje, kde je zmiňovaný tuk uložený. Dle studií je známo, že lidé s tělem ve tvaru jablka, jsou ve větším riziku než lidé s tvarem těla hruška. Tedy, ti co mají velká bříška, jsou na tom z pohledu zdraví hůře než ti, co mají tuk uložený na bocích a zadečku.

 

Z toho důvodu vědci z univerzity City College v New Yorku vytvořili nový vzorec, kterému říkají index tvaru těla ( A Body Shape Index). Tento index byl odvozen ze studie NHANES (United States National Health and Nutrition Examination Survey) v letech 1999 – 2004, který kvantifikuje data o úmrtnosti s abdominální obezitou (jež je uvedeno obvodem pasu vzhledem k výšce a BMI). ABSI je také odzkoušený na národním průzkumu s delší dobou sledování britském HALS (Health and Life style Survey). Ten poskytuje další příležitost k posouzení predikční síly úmrtnosti ABSI. 

Jednotivé hodnoty si můžete změřit na stránce s kalkulačnou.

http://www.absi-kalkulator.cz